Karnawał w Hanowerze czyli Domotex ’15

Styczeń jest miesiącem karnawału: tańczące barwy, egzotyczni goście, tłumy na alejkach. Dla wszystkich firm związanych z dywanami styczeń jest świętem – nie ma drugiej tak dużej europejskiej imprezy, na której można zrobić dosłowny przegląd wszystkich liczących się producentów od wschodu do zachodu – od Chin aż po Maroko. Domotex jest dla właścicieli manufaktur i projektantów tym, czym Wimbledon dla tenisistów i fanów tenisa. Już sama obecność jest wielkim wydarzeniem.

Domotex

Pierwsze spostrzeżenie: nie brakuje patchworków i dywanów wykonanych techniką „overdyed”. Większość to tureckie wyroby niskiej jakości, ale za to pokrywają już nie tylko podłogi, ale też wypoczynki, ściany, pufy…

2015 domotex

Niemniej znalazły się również perły, m.in. wśród dywanów vintage.

hanower 20155

Naturalnie większość czasu spędziliśmy wśród producentów tradycyjnych perskich i afgańskich dywanów. Znajome twarze zatrzymywały nas na filiżankę herbaty lub kawy. Wymienialiśmy się naszymi doświadczeniami. Tutaj czas płynął wolno. Dywan trzeba poczuć, odczekać aż minie pierwsze wrażenie, doświadczyć przez dłuższą chwilę jego obecności.

hanower 20154

W tym roku po raz pierwszy udało nam się zamienić kilka słów z kupcami turkmeńskimi i uzbeckimi. Reprezentacja nie była bardzo liczna, ale kropla drąży skałę, a przecież Azja Środkowa – kolebka kobiernictwa – jeszcze nie odkryła przed nami tego co najcenniejsze.

Wśród producentów z półwyspu indyjskiego niezmiennie efekt wizualny jest ważniejszy od dbałości o detale. Nie każdy z wystawianych produktów spełniał nasze surowe kryterium jakości wykonania, stąd nie mogliśmy dać się urzec widokowi, a konsekwentnie wypytywaliśmy o każdy szczegół procesu produkcji. Dominowały pastelowe błękity i odcienie mięty, a także pudrowy róż. Coraz częściej oprócz wełny stosowany jest tzw. „bamboo silk” – wiskoza z włókien bambusa, a coraz rzadziej „pure silk” – jedwab naturalny.

Rug Star - Jan Kath - Akbar Trading - Mameluk design

Pełnym blaskiem zaświeciły nam europejskie gwiazdy takie jak Rugstar i Jan Kath – firmy, które łączą nowoczesne, ekstrawaganckie projekty z tradycyjnymi technikami i reżimem wykonania. Odwiedziny tych stoisk były dla nas mistycznym doświadczeniem. Odcięte od gwaru głównych alejek pomieszczenia, do których przechodziło się labiryntem korytarzy, pozwalały na krótkie tete a tete z dywanami przedstawiającymi, przestrzeń kosmiczną lub powierzchnię księżyca. Produkty obu tych marek zebrały łącznie 7 nagród w tym w kategoriach: Best Traditional Collection, Best Modern Collection i Best Modern Design Deluxe.

Jan Kath i Sarmatia Trading

Targi były dla nas znakomitą okazją do podtrzymania bliskich relacji z partnerami z Iranu, którzy już latem zapraszali nas do odwiedzin stoiska, a tutaj dotrzymywali towarzystwa i organizowali czas wolny. Zawsze znakomicie przygotowani i pomocni, potrafili jak rodzina ugościć i zadbać o nasze samopoczucie.

hanower 2015

Owoce tej współpracy będzie można już wkrótce zobaczyć w salonie przy ul. Karolkowej w zupełnie nowej oprawie.

Autor: Michał Jędrasik

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *