Dywanowe SOS – praktyczny poradnik

We wpisie znajdziesz praktyczne porady:

  • jak wyczyścić dywan z najpopularniejszych plam
  • jak postępować w przypadku powstania plam z moczu
  • jak uratować dywan po całkowitym zalaniu
  • jak poprawnie odkurzać dywany wełniane
  • jak dbać o dywan, aby służył wiele lat i był w doskonałej kondycji
  • czemu należy profesjonalnie prać dywan i jak to realizują fachowcy
  • jak przechowywać dywan, jeśli nie jest on używany
  • jak zabezpieczyć dywan przed molami
  • jak postępować z dywanami, w których zagnieździły się mole.

Ręcznie tkane dywany, wykonane z dobrej jakości wełny i naturalnego jedwabiu odznaczają się wysoką odpornością na zabrudzenia. Nowe dywany wełniane, utkane z żywej wełny pokryte są lanoliną, która impregnuje włosie. Dzięki temu dywany są łatwe w utrzymaniu, a w przypadku zabrudzeń lepiej poddają się skutecznemu czyszczeniu, również w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać, że lanolina nie chroni dywanu w 100%.
Poniższe porady mają zastosowanie w przypadku dywanów ręcznie tkanych. Pielęgnacja dywanów tuftowanych bądź typu Shaggy podlega innym procedurom.

Plamy na dywanie – ogólne zasady postępowania

1. Bez względu na to, czy chodzi o wino, kawę, mocz, farbę czy inny płyn, pierwszym krokiem jest jak najszybsze usunięcie z dywanu cieczy, zanim zdąży wniknąć głęboko w dywan (wełniane bądź jedwabne włókna runa są mało chłonne, lecz w bawełnianą osnowę płyny wsiąkają jak w gąbkę i trudno je stamtąd usunąć). Bardzo dobrze sprawdzają się ręczniki papierowe, ale przydatna będzie również czysta bawełniana ścierka. Należy delikatnie przykładać ręcznik do plamy poczynając od krawędzi plamy, w kierunku jej środka, NIE POCIERAĆ, tak aby nie wetrzeć płynu w głąb, ale odciągnąć maksimum wilgoci. W przypadku gęstych cieczy np. jogurtu, farby, można wcześniej użyć noża bądź łyżki i delikatnie ściągnąć ciecz, przesuwając nóż po wierzchu runa (zawsze Z WŁOSEM, nigdy pod włos). Na koniec można plamę posypać sodą oczyszczoną, która odciągnie pozostałą wilgoć i zniweluje zapach rozlanej substancji.

2. Jeśli pomimo wstępnego wytarcia wylanej cieczy, plama jest widoczna, może wymagać rozcieńczenia… Aby uzyskać dostęp do pozostałej części tekstu zarejestruj się poprzez formularz na dole strony. Jednocześnie zostaniesz zapisany do naszego newslettera, w którym wysyłamy atrakcyjne oferty, kupony rabatowe, informacje o nowościach i porady.

One thought on “Dywanowe SOS – praktyczny poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *