W MEDIACH

Dzień Dobry TVN – 26.05.2017 r.

Dywany wracają do łask! Jak dobrać dywan do wnętrza i ile to kosztuje? W Dzień Dobry TVN ekspertka od urządzania wnętrz Ewa Mierzejewska powiedziała o dywanowych trendach. Jako przykłady posłużyły dywany z kilku naszych kolekcji – Jedwabnej, Tradycyjnej, Etnicznej i Vintage Deluxe oraz Patchwork Art.

Materiał filmowy znajduje się pod poniższym linkiem. Po przekierowaniu na stronę z filmem wystarczy kliknąć w drugie video (niżej).

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/w-pol-roku-wyczarowala-zachwycajace-wnetrze,232971.html


Pani 06/2017

“Ręcznie tkane dywany są wyrazem wrażliwości i wyższych potrzeb duchowych właścicieli domu. To dzieła sztuki, które dopieszczają wnętrza dodając im pozytywnej energii. Mogą stanowić samodzielną dekorację, są biżuterią dla domu.”

O dywanach w kobiecym stylu, w czołowym kobiecym piśmie.


Dzień Dobry TVN – 13.01.2017r.

Ewa Mierzejewska w Dzień Dobry TVN o trendach we wnętrzach na 2017r. Jako przykład modnych dodatków wystąpiły dywany z naszej oferty: wełniano – jedwabny, perski Nain 6La oraz Gabbehy Lori Exclusive tkane ręcznie z wełny kork. Wpisują się one doskonale w kierunek mocno akcentowany na ten rok – powrót do rzemiosła, rękodzieła z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Materiał filmowy znajduje się pod poniższym linkiem. Po przekierowaniu na stronę z filmem wystarczy kliknąć w drugie video (niżej).
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/najciekawsze-wnetrza-2016-roku-czyli-jak-mieszkaja-polacy,221124.html


Dom & Wnętrze 10/2016

“Od persa do Wandersa”

Gołe deski są passe. Trwa triumfalny powrót do dywanów. Tkane i drukowane, stare i nowe… wybór jest ogromny. Zanim podejmiesz decyzję, co położyć na podłodze, przeczytaj nasz przewodnik (…). Tak w grudniowym magazynie Dom&Wnętrze, redaktor Joanna Dobkowska zachęca czytelników, aby zanurzyli się na chwilę w niezwykle kolorowym świecie dywanów.

Dom_Wnetrze_12_2016

 

 

Wartość tradycyjnych dywanów oceniamy inaczej. Po pierwsze liczy się metoda wykonania: czy dywan został zrobiony maszynowo w fabryce, tuftowany (przędzy nie wplata się w osnowę tylko specjalnym narzędziem wstrzeliwuje w podłoże) czy utkany ręcznie. Jak to rozpoznać? – Na przykład po wykończeniu dywanu. Frędzelki są końcami osnowy, która tworzy konstrukcję dywanu aa nie ozdobnikiem. Jeśli je doszyto, to wskazówka, ze dywan najprawdopodobniej zrobiono maszynowo  – wyjaśnia Tomasz Poloński, właściciel firmy Sarmatia Trading, która specjalizuje się w sprowadzaniu i sprzedaży orientalnych dywanów.

Wyceniając dywan, trzeba uważnie przyjrzeć się jego części spodniej. Jeśli została ona podszyta lub podklejona płótnem, to znak, że dywan jest tuftowany albo zszywany z kawałków. Na maszynową produkcję wskazuje brak kolorowego wzoru po “lewej” stronie. Oznacza, że wzór dywanu został naniesiony techniką nadruku; w dywanach, które tka się od razu z barwionych przędz kolorystyk zawsze będzie dwustronna. – Dywan maszynowo tkany i prawdziwy perski dywan wysokiej klasy mogą też różnić się między sobą liczbą użytych kolorów. W maszynowo tkanym jest ich maksymalnie 10. W ręcznym mnóstwo. Tego nie widać na pierwszy rzut oka. Trzeba się przyjrzeć, wtedy się okaże, że odcieni jest co najmniej kilkadziesiąt – mówi Poloński.

kolaz

Choć orientalny dywan robiony ręcznie z reguł będzie droższy od maszynowego, to jednak ceny wśród rękodzieła też są bardzo zróżnicowane. – Podstawowym wyznacznikiem wartości staje się wtedy gęstość splotu, tradycyjnie liczona w rajach czyli liczbie węzłów na decymetr  kwadratowy. Można policzyć ją po spodniej stronie dywanu. Egzemplarz, który ma 50 raj jest już dobrej klasy. Różnica w cenie mierzy dywanem 40 a 60 raj potrafi być ogromna – mówi Poloński. – Od gęstości tkania zależy trwałość dywanu, jego walory dekoracyjne, precyzja wzoru. Każdy węzełek można porównać do piksela, im jest ich więcej, tym więcej szczegółów tkacz był w stanie osiągnąć.

Lepiej wybrać dywan z krótkim runem, które stoi na sztorc, niż taki, gdzie włos leży, mimo że kobierzec ma jednak większą wartość, bo gęste dywany “nie boją się” krótkiego strzyżenia, które rzadko utkanych pokazałoby osnowę.

Kolejny wyznacznik to zastosowane barwniki. Dywan, do którego utkania użyto przędzy farbowanej naturalnymi metodami będzie droższy. – Wartość dywanu zależy też od surowca. Dodatek sztucznych włókien obniża cenę. Najczęściej mamy jednak do czynienia z wełną, z tym że wełna wełnie nie równa. Powinna być miękka i sprężysta. Najwyższej jakości (i najdroższa) jest aksamitna w dotyku wełna “kork”, pochodząca z podgardla górskich owiec. Tania jest tzw. martwa wełna, pochodząca ze zwierząt już po uboju, pozbawiona w znacznej mierze naturalnej lanoliny, co ma potem wpływ na trwałość dywanu. “Martwa” wełna jest przesuszona, szybciej się filcuje i brudzi, a poza tym pyli – tłumaczy Poloński. I dodaje: – Najdroższym ze stosowanych do wyrobu dywanów surowcem jest jedwab i on te najczęściej stanowi przedmiot nadużyć. Jako jedwabne albo wełniano-jedwabne sprzedawane są kobierce z dodatkiem wiskozy, ługowanej bawełny, specjalnie obrobionych włókiem bambusa (tzw. bambus silk), a nawet polerowanej wełny. Czy to prawdziwy jedwab, można sprawdzić, dotykając go wierzchem dłoni. Powinien być chłodny. Sztuczne włókno lub wełna będą ciepłe. Do wyrobu dywanów stosuje się też bawełnę, zwłaszcza na osnowy, bo jest ona mocniejsza niż wełna i znacznie tańsza od jedwabiu.

Na wartość orientalnego dywanu ma też wpływ to, czy dany egzemplarz jest wyrobem pracowników manufaktury tkających go w systemie zmianowym, czy też wyszedł spod ręki jednej tylko osoby – mistrza kobiernictwa, który najpierw tworzy projekt, zbiera odpowiednie przędze, barwniki etc., potem naciąga osnowę i rozpoczyna tkanie. Taki dywan, zwany mistrzowskim, sygnowany, owoc kilkuletniej, codziennej, monotonnej pracy jest szczególnie cenny. (…)


Ewa & Wnętrze – październik 2016

Ewa Mierzejewska w artykule “Latające dywany” opowiada o spotkaniu z Tomaszem Polońskim i o niezwykłych dywanach dostępnych w Sarmatii.

Przedruk artykułu znajduje się na naszym blogu.


Live&Travel – maj 2016

Dywan BlueMelange z kolekcji Vintage – został wykorzystany w sesji modowej Gosi Strojek do najnowszego magazynu Live & Travel Anywhere.pl.

13305073_1157577630953764_6064946800270768347_o


Twój Styl – styczeń 2016

Jeden z topowych kobiecych magazynów proponuje karnawałową wersję “małej czarnej”. Do sesji wypożyczony został jeden z dywanów z kolekcji Vintage.

twój-styl_01_16


Czas na Wnętrze grudzień 2015

Tematem numeru grudniowego magazynu “Czas na Wnętrze” były dywany i tkaniny. A wśród propozycji dla czytelników pojawiły się kobierce z Sarmatii. Zachęcamy również do przeczytania artykułu eksperckiego pt. “Szlachetna wełna i prawdziwy jedwab. Luksus utkany ręcznie”.

Czas na wnetrze_dywany_Sarmatia


Hotelarz nr 11 (634) listopad 2015

W najważniejszym magazynie poświęconym branży hotelarskiej, ukazał się ekspercki tekst pt. “Prestiż utkany ręcznie”. Zapraszamy do lektury.

Hotelarz-001


Świąteczny konkurs Werandy Country nr 12 (55) grudzień 2015

W świątecznym wydaniu magazynu Weranda Country ogłoszony został konkurs. A w nim do wygrania skórzany patchwork od Sarmatia Trading. Zachęcamy do brania udziału w konkursie. Wystarczy tylko odpowiedzieć na pytanie “Za co lubisz Werandę Country?”.

Weranda Country konkurs święta


M jak Mieszkanie nr 11 (190) listopad 2015

Na łamach listopadowego magazynu “M jak Mieszkanie” ukazała się sesja, do której wypożyczony został dywan typu Patchwork.

mjakmieszkanie_niebieski patchworkmjakmieszkanie_niebieski patchwork2


ELLE Decoration 5/2015

W wyjątkowym, bo urodzinowym wydaniu ELLE Decoration, pojawiliśmy się wraz z partnerskim salonem Luminosfera.

reklama ELLEfot. Luminosfera


Twój Dom Twój Styl – poradnik shoppingowy 2015

W specjalistycznym poradniku shoppingowym magazynu “Czas na wnętrze”, skierowanym do architektów i projektantów, na kilku inspirujących tablicach, pokazane zostały dywany z naszych kolekcji.

twoj dom twoj styl

W magazynie “Twój dom, twój styl”, znajdziecie propozycje dywanów orientalnych do wnętrz w stylu kolonialnym i dworkowym.

dywany styl dworkowy_kolonialny


Dobre Wnętrze 8/2015

W sierpniowym magazynie Dobre Wnętrze, znajduje się sesja domu, zaprojektowanego przez pracownię LORENS Pracownia Architektury i Designu. W salonie spoczął jeden z dywanów z kolekcji Vintage.

dom pracownia Lorens

zdjęcia: Rafał Poławski dla magazynu Dobre Wnętrze, stylizacja Eliza Mrozińska.


Weranda nr 7(151)/2015 Lipiec

Tekst o naszym Salonie w dziale “Nowe salony” w lipcowej Werandzie.

Sarmatia w Werandzie


Relacja z wernisażu “Miniaury Iranu” – czerwiec 2015

Zarówno zapowiedzi jak i relacja z wernisażu współorganizowanego z Ambasadą Iranu, pojawiły się w mediach patronujących wydarzeniu.

patronaty prt sc-001


Relacje z Oficjalnego Otwarcia Sarmatia Trading – maj 2015

Oficjalne Otwarcie naszego salonu było szeroko komentowane w mediach.

relacje media


O OKK! Design – kwiecień 2015

W marcu mieliśmy przyjemność brać udział w konferencji OKK! design. O tym wydarzeniu pisały liczne portale, jak również magazyny wnętrzarskie. Nie zabrakło informacji o naszej firmie i zdjęć z prezentacji.

11149799_349035021959857_6954736021346087244_o


Sesja dla Luminosfery w mediach – marzec 2015

Sarmatia Trading użyczyła swoje dywany do realizacji sesji dla Luminosfery. Inspirujące, wiosenne zdjęcia pojawiły się na wielu portalach internetowych.

media

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym blogu.


Twój Styl Luty 2015

Nasze dywany zostały wykorzystane do stworzenia scenografii do sesji Julii Pogrebińskiej.

Twój Styl _Dzikość


Hotel Magazin 2014/15

zu (1)


Archimania – listopad 2014

archimania3


Archimania – wrzesień 2014

archimania1


Archimania – czerwiec 2014

archimania2


Weranda nr 5(137)/2014 MAJ

Weranda 5